Otrok naj gre v šolo pravočasno, vendar ne prezgodaj. Otrok lahko uporablja za prevoz kolo, če mu to dovolijo starši, in ima opravljen kolesarski izpit.
Nekatera območja šolskega okoliša prometno niso najvarnejša. Še posebno izpostavljamo Saveljsko cesto in prehode preko Dunajske ceste, kljub temu da so prehodi opremljeni s semaforji.
Priporočamo uporabo šolskega avtobusa, ki vozi na relaciji Kleče – Savlje – šola (postajališče 7. september).
Otroci smejo samostojno sodelovati v prometu šele, ko so se starši (posvojitelji, skrbniki, rejniki) prepričali, da so otroci sposobni razumeti nevarnosti v prometu in so seznanjeni s prometnimi razmerami na prometnih površinah, kjer se srečujejo s prometom. Otroci morajo imeti na poti v prvi razred osnovne šole ter domov obvezno spremstvo.
Spremljevalci so lahko tudi otroci, stari od 10 do 14 let, če to dovolijo starši otroka. Otroci, stari do 7 let, lahko hodijo v šolo brez spremstva, če tako dovolijo starši, posvojitelji, skrbniki ali rejniki, vendar le v območju umirjenega prometa. Starši to dovoljenje predložijo šoli v pisni obliki. Oddajo ga šolski svetovalni službi.
Varne točke na poti v šolo
Kaj so UNICEF-ove Varne točke?
UNICEF-ove Varne točke so različni javni prostori, kot so knjižnice, zavarovalnice, lekarne, cvetličarne, mladinski centri, trgovine, celo vulkanizerski servisi in podobno, v katerih so prisotni ljudje, ki nudijo otrokom trenutno zaščito, pomoč ali zgolj nasvet v stiski. Ti so usposobljeni za pomoč otrokom, saj se udeležijo posebnega izobraževanja, ki ga zanje organiziramo v UNICEF-u Slovenija in jih seznanimo, kako pomagati otrokom v stiski.
Kje so UNICEF-ove Varne točke in kako jih otroci lahko najdejo?
UNICEF-ove Varne točke so ob šolskih poteh, saj se tudi medvrstniško nasilje največkrat dogaja v okolici šole in na poti v šolo, takrat ko je nadzor odraslih manjši. Otroci lahko Varne točke prepoznajo po posebni nalepki, smejoči se hišici, ki je nameščena ob vhodu na vidnem mestu. Nanje jih opominjajo tudi šolski urniki, informativne zloženke z zemljevidi in plakati, ki jih zanje pripravimo vsako leto.
UNICEF-ove Varne točke so varen in prijeten prostor, kamor se lahko umakneš, če se znajdeš v kakršnih koli težavah:
Lahko se fizično umakneš, če doživljaš kaj neprijetnega na mestnih ulicah.
Lahko prideš po nekaj, kar v tistem trenutku potrebuješ, nasvet ali pa postaviti vprašanje, ki ti ne da miru.
Lahko se pogovoriš o svoji težavi ali pa zgolj razrešiš kakšen svoj dvom.
Nudimo ti prostor, ki omogoča anonimnost, saj nihče ne bo vedel, kdo si in da imaš težavo.
Ko in če boš potreboval Varno točko, lahko vedno brez strahu vstopiš v prostor, ki je označen s posebno modro nalepko UNICEF-ova Varna točka. Izbereš si lahko katerokoli UNICEF-ovo Varno točko, ki ti je najbolj simpatična. Odrasli v UNICEF-ovih Varnih točkah ti bodo pomagali, če bo to v njihovi moči ali pa ti bodo dali več informacij, kaj lahko v tvoji situaciji storiš in kdo ti pri tem lahko pomaga. V UNICEF-ovo Varno točko lahko na pogovor prideš kadarkoli.
V UNICEF-ovo Varno točko pa lahko prideš tudi kar tako … povedati kakšen vic ali kakšno drugo lepo novico, ni nujno, da UNICEF-ove Varne točke obiščeš samo takrat, ko ti je težko.
Šolski avtobus
Nujno obvestilo prevoznika
Vsi učenci morajo pri izvajanju šolskih prevozov skladno z navodili in priporočili NIJZ-ja obvezno uporabljati maske, ne glede na njihovo starost. Če otrok maske ne bo imel, ne bo smel vstopiti na kombi oz. avtobus.
Na osnovi 56. člena Zakona o osnovni šoli (Uradni list RS, št. 81/06 – UPB 3 in 102/07) in 91., 92., 94. in 102. člena Zakona o varnosti cestnega prometa ( Uradni list RS, št. 133-06 –UPB 4, 37-08 –UPB-1E) so osnovne šole iz Mestne občine Ljubljana sprejele PRAVILA O ŠOLSKIH PREVOZIH V Mestni občini Ljubljana se šolski prevozi organizirajo v skladu z določili Zakona o varnosti cestnega prometa in z določili šolske zakonodaje. Cilj je varen, učinkovit in racionalen prevoz učencev. Organizacija prevoza otrok v šolo se usklajuje med osnovnimi šolami, katerih ustanoviteljica je Mestna občina Ljubljana, prevoznikom in Mestno občino Ljubljana. … PRAVILA za obnašanje šolarjev na šolskem avtobusu Obnašanje šolarjev, ki se vozijo z avtobusom ali kombiniranim vozilom pred vožnjo:
pridejo na postajo vsaj pet minut pred odhodom vozila,
stojijo na ustrezni oddaljenosti od roba cestišča, ki jim zagotavlja varnost (dva koraka),
se ne prerivajo, ampak mirno počakajo v vrsti,
počakajo, da se vozilo ustavi, odpre vrata in jim voznik dovoli vstop ali izstop,
pazijo, da jim vrata vozila ne priprejo ohlapnih oblačil, šolskih torb ipd.,
vedno se morajo prepričati, da jih voznik vidi in da oni vidijo njega,
se pred prečkanjem ceste ustavijo pred vozilom in se prepričajo, da je prečkanje varno, tako da pogledajo levo-desno-levo,
voznika obvestijo, če jim je kaj padlo na vozišče, preden skušajo to pobrati,
učenci 1. razreda čakajo na avtobus na vstopni postaji v spremstvu odraslih oseb oz. oseb starejših od 10 let, ki jih počakajo na izstopni postaji,
učenci naj šolske torbice držijo na kolenih ali pod sediščem (ne na hrbtu ali na tleh). Obnašanje šolarjev, ki se vozijo z avtobusom ali kombiniranim vozilom med vožnjo:
pripeti morajo biti z varnostnim pasom, kjer je ta vgrajen,
vedno morajo pravilno sedeti na sedežu, obrnjeni v smeri vožnje,
ne smejo motiti voznika,
ne smejo stati ali hoditi na premikajočem vozilu, razen pri prevozu v šolo in iz šole v posebnem linijskem prevozu,
morajo poslušati in slediti navodilom voznika,
ničesar ne smejo dajati skozi okno (rok, nog, glave, šolske torbe ipd.),
ne smejo vpiti in se prerivati. V primeru, da učenci ne bodo upoštevali zgoraj navedenih pravil, ima voznik pravico ustaviti vozilo in prepovedati uporabo šolskega prevoza oz. zahtevati spremstvo staršev, ki so v skladu z 6. odstavkom 91. člena Zakona o varnosti cestnega prometa odgovorni za otrokovo varnost in mu udeležbo v cestnem prometu lahko dovolijo šele, ko se otrok odgovorno obnaša. Odgovorno obnašanje v tem primeru pomeni upoštevanje zgoraj dogovorjenih pravil šolskega prevoza. Prepoved vožnje voznik izvede tako, da vozilo ustavi na primernem mestu in pokliče kontaktno osebo na šoli. Šola kontaktira starše otroka in jih obvesti, kje je ustavljeno vozilo, na katerem morajo prevzeti svojega otroka zaradi neprimernega vedenja in s tem ogrožanja varnosti prevoza. Ko starši pridejo po otroka, se prevoz nadaljuje, naslednji dan pa se na šoli sestanejo vsi vpleteni in se dogovorijo o nadaljnjih sankcijah, v kolikor so te potrebne. PRIPRAVIL: . Gregor DEBEVEC, Mestna občina Ljubljana (v soglasju z ljubljanskimi šolami)
Zaradi povečanega prometa, še posebno na križišču Saveljske in Urške Zatlerjeve pri Vodovodu, lahko v jutranjem prihodu avtobus zamuja.
Učenci in starši oziroma spremljevalci morajo biti še posebno pozorni – pri izstopanju na postajališčih Saveljska 57 (prečkanje cestišča), Vodovod (prečkanje od postajališča do hiš neposredno ob ovinku Ulice Urške Zatlerjeve, Urške Zatlerjeve 28 (prehod na drugo stran cestišča), Kleče 12 (promet po klancu od kapelice), Prosvetni dom (prečkanje ceste).
Do postajališča Obračališče 14 Savlje in Amigo popoldan avtobus pripelje dvakrat.
AVTOBUS UPORABLJAJO TUDI SPREMLJEVALCI UČENCEV 1. razreda.